Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Вільногірської міської ради Дніпропетровської області
 
.





Новини


Всі новини

Сторінка дефектолога

    

РОЗВИВАЮЧІ НАСТІЛЬНІ ІГРИ

 Ще з давніх-давен настільні ігри мають величезний попит у споживачів. А все тому, що вони не тільки сприяють активному проведенню дозвілля всіх членів сім’ї, але й розвивають всілякі навички у дітей різних вікових груп. Адже, зазвичай, будь-яка дитяча настільна гра — це практична головоломка, для вирішення якої необхідно застосувати логіку і стратегічне мислення. Подібна розвага цінна ще й тим, що, на відміну від комп’ютерних «бродилок», вона дозволяє не тільки весело провести час, але й наживо поспілкуватися з рідними та друзями. З’явившись на Близькому Сході ще п’ять з половиною тисяч років тому, дитячі настільні ігри і сьогодні не втрачають свою популярність. І немає в цьому нічого дивного. Адже вони мають безліч беззаперечних плюсів. А саме:

  • подібні забави безпечні для дітей. На відміну від комп’ютерних розваг, які так полюбилися дітлахам, настільні ігри не псують зору і не руйнують їхню нервову систему;
  • вони вносять неймовірне розмаїття в дитяче дозвілля. Адже, погодьтеся, значно цікавіше проводити час за захопливою настільною грою, ніж просиджувати годинами в будинку, не знаючи, чим себе зайняти. Тим більше що в деякі види ігор малюк зможе грати самостійно. Якщо ж юний гравець один не справляться, йому завжди зможе допомогти хтось із батьків;
  • всі сучасні настільні ігри, навіть ті, які розраховані на дворічних малят, несуть як розважальну, так і розвиваючу функцію. Зокрема вони тренують увагу, пам’ять, логічне мислення, кмітливість і навіть швидкість реакції, а також прищеплюють посидючість і терплячість;
  • ще одна не менш важлива перевага настільних ігор – компактність і мобільність. Збираєтеся на природу або їдете на вихідні за місто? Не забудьте прихопити з собою дитячий ігровий набір, який не дозволить нудьгувати вашому чаду.

Крім того, що настільні ігри ідеально підходять для щоденного проведення дозвілля дитини, вони прекрасно можуть використовуватися під час дитячих свят. Адже з їхньою допомогою вдається заспокоїти малюків після гучних рухливих ігор.

Безумовно, настільні ігри здатні «оживити» будь-які дружні або сімейні посиденьки, однак цікавіші вони все-таки дітям різного віку. Але не варто забувати, що у кожної вікової категорії свої вподобання.

Так, наприклад, для малюків у дошкільному віці  найбільш популярними в категорії настільних ігор є пазли, картки з картинками і сортери. Їхня практична цінність полягає в тому, що вони одночасно розвивають дрібну моторику у дитини і закладають у неї основи логічних навичок. Саме тому сьогодні у кожного малюка в його численному арсеналі іграшок знайдеться хоча б одна подібна забава.

Щоб  гра викликала у малюка інтерес якомога довше, змушуючи його повертатися до неї знову і знову, вона повинна відповідати декільком вимогам:

  • всі її елементи повинні бути яскравими. Тільки в цьому випадку вони будуть привертати увагу дитини, спонукати її до дії;
  • «розвивалки» повинні відповідати віковим особливостям дитини. Завдяки цьому перед нею не виникне непосильних завдань;
  • всі деталі гри повинні бути виконані з гіпоалергенних матеріалів, щоб не завдати шкоди здоров’ю малюка.

Педагоги і психологи одностайно заявляють, що діти у шкільному віці  краще засвоюють навчальний матеріал, поданий в ігровій формі. Для цих цілей чудово підійдуть дитячі настільні ігри інтелектуального характеру.

Їхня головна особливість полягає в тому, що вони не тільки вдосконалюють знання дітей, а й спонукають їх проявляти логічне мислення і кмітливість.

Поряд з інтелектуальними настільними іграми хлопчикам і дівчаткам шкільного віку також будуть корисними розвиваючі набори на складання слів. Вони цінні тим, що розширюють словниковий запас і розвивають мовні здібності у дітей цієї вікової групи.

Щоб купити хорошу настільну гру для дитини, яка не буде припадати пилом на полиці, варто звернути увагу на наступні параметри вибору:

  • вікові особливості. Пам’ятайте, що розумний вибір ігрового набору повинен ґрунтуватися на необхідності вироблення у малюка чергової навички, яка відповідатиме його віковим змінам. Так, вивчення кольорів, геометричних фігур і рахунок за допомогою настільних ігор — актуальні для дошкільнят. Тоді як дорослішим дітям підійдуть ігрові набори, розраховані на розвиток мислення, уяви, просторового сприйняття, а також комунікативних навичок;
  • тип гри. Всі дитячі настільні ігри, представлені на сучасному ринку, умовно класифікуються на кілька категорій. Це спортивні, карткові, логічні і розвиваючі. Визначившись з категорією ігрового набору, буде значно простіше вибрати з величезного видового різноманіття пропозицій;
  • матеріал виготовлення. Незалежно від того, яка сировина використовується в процесі виробництва настільної гри – пластик, дерево, картон або метал – вона повинна бути стійкою до зносу і безпечною для дітей.

Та мабудь, найважливіша навичка, яку розвивають настільні ігри, це комунікація. Бажаю вам і вашим дітям міцного здоров’я, радості у спілкуванні. Тепер, коли ви дізналися, які бувають розвиваючі настільні ігри для дітей, ви можете нарешті зробити вибір. Сподіваємся, що цей вибір буде вже не такий складний. Але, якщо питання залишилися, ми з радістю допоможемо вам зробити вибір, саме для вашої дитини. З повагою, вчитель-дефектолог ІРЦ і весь наш дружній колектив.

 

 

     

 Проблема інтелектуального розвитку дітей в усі часи була актуальною і потребувала відповідних досліджень психологів та педагогів. Найбільш сприятливий період для розвитку інтелекту дитини – це вік від народження до шести-семи років. Це той час, коли дорослим необхідно розвивати пам'ять, мислення, сприймання, увагу, уяву дитини.  У дошкільному віці накопичується потенціал для повноцінного функціонування розумових процесів, формується мотивація навчальної, трудової, творчої діяльностей. Через розвиток пізнавальних психічних процесів удосконалюється інтелектуальна діяльність.  

       Мета сучасної освіти – надати педагогічну підтримку кожній дитині, а особливо дітям, які мають вади в інтелектуальному розвитку; допомогти кожній дитині встановити відносини з суспільством. Але, щоб досягти успіху, потрібно невпинно та послідовно рухатися до мети. Виникає питання, чого хочуть від освітян батьки дітей з особливими потребами? Трохи більше уваги і розуміння, поваги до їхньої нелегкої батьківської щоденної праці. А чого хочуть діти? Перш за все – нашої уваги і любові. Чого хочуть ж хочуть педагоги освітніх закладів? Поваги до своєї праці, розуміння та відвертості з боку батьків, бажання працювати в команді.

      Є багато невирішених питань, хвилювань і побоювань. Не всім батькам та педагогам зрозуміло, як поводитися з особливою дитиною, як її виховувати та навчати, як здійснювати свою діяльність, щоб вона була на користь усім учасникам освітнього процесу. І на цьому шляху батькам особливих дітей, педагогам, що з ними працюють і дітям може стати в нагоді Інклюзивно-ресурсний центр нашого міста, а зокрема я, вчитель-дефектолог Козлова Надія Іллівна, педагог з 33-стажем. Я здійснюю навчальну, виховну, корекційну, компенсаторну, реабілітаційну роботу. Моя  діяльність спрямована на опанування дитиною знань та навичок, необхідних для незалежного проживання в соціальному середовищі; усвідомлення дитиною своїх можливостей та обмежень.

       Від імені всіх фахівців нашого центра хочеться побажати любові і взаєморозуміння та подякувати і батькам, і педагогам, і особливо нашим вихованцям – за їхню щоденну вперту працю, яка, нехай і не завжди швидко, але приносить свої коштовні плоди.